Siemanko, podróżnicze świrki!

JAK WYNAJĄĆ SAMOCHÓD ZA GRANICĄ?

Zdarzało nam się wynajmować samochód w różnych częściach świata. To często najlepsza opcja jaką możemy wybrać, aby dobrze poznać kraj nie tracąc niepotrzebnie czasu. Korzystaliśmy z różnych wypożyczalni – sieciówek, lokalnych i trochę tej wiedzy samochodowej udało nam się zebrać. Jak wynająć samochód za granicą? CYK!

 

1. Jak wynająć samochód za granicą? | GDZIE SZUKAĆ WYPOŻYCZALNI?

Możemy bezpośrednio uderzać do wypożyczalni zaraz po tym jak wylądujemy na lotnisku, jednak nie jest to zbyt rozsądny pomysł, bo może się okazać, że cena na miejscu jest dość wysoka albo zostały tylko samochody klasy bogacz, za które trzeba zapłacić miliony monet. My najczęściej korzystamy z pośredników – dotychczas najtańszy był economycarrental.com, potem okazało się, że Ryanair ma jeszcze lepsze ceny, a ostatnim razem braliśmy przez AutoEurope. Po sprawdzeniu tych wszystkich stron możecie jeszcze skoczyć na SkyScanner, który również porównuje pośredników wypożyczalni samochodów.

2. Jak wynająć samochód za granicą? | JAK DOKONAĆ REZERWACJI?

Proces rezerwacji jest banalnie prosty – musisz tylko podać dane kierowcy oraz opłacić w części lub w całości swoją rezerwację. Następnie dostajesz voucher, z którym idziesz do wypożyczalni. Bardzo często u pośrednika opłaca się również wykupić ubezpieczenie (jest zazwyczaj taniej), jednak jest to obarczone pewnym problemem, ale o tym za chwilę.

3. Jak wynająć samochód za granicą? | JESTEM JUŻ W WYPOŻYCZALNI

Przechodzimy do dość istotnej kwestii. Jeśli wziąłeś samochód z dużej sieciówki, to będziesz potrzebować do wynajmu karty kredytowej. Wypożyczalnie w momencie odbierania samochodu blokują na Twojej karcie kredytowej wkład własny (wysokość jest uzależniona od wartości samochodu – najmniej blokowali nam w Dubaju – 1500 zł, a najwięcej w Izraelu – 7000 zł) który ma pokryć ewentualne szkody lub opłacić mandaty. Taka blokada jest najczęściej zdejmowana po 2 tygodniach, jednak historia zna również kilkumiesięczne blokady. Nawet u tych najbardziej znanych wypożyczalni. Jeśli jesteś jednak w wypożyczalni lokalnej, to oni najczęściej zabezpieczają się w ten sposób, że możesz opłacić kaucję, czyli wkład własny w gotówce lub podać numer swojej karty (może być też debetowa), która zostanie obciążona tylko jeśli coś nabroisz.
Płatność za rezerwację najczęściej trzeba uiścić już na stronie Internetowej, ale niektórzy pośrednicy biorą połowę, a resztę płacisz w wypożyczalni. Potem zostaje tylko podpisanie umowy, którą lepiej sprawdzić dokładnie pod kątem jakichś ekstra płatnych dodatków od wypożyczalni, których w ogóle nie chcemy.

ALE ALE! – pamiętaj, że jeśli masz ubezpieczenie wzięte bezpośrednio wypożyczalni, to nie ma mowy o żadnej blokadzie na karcie. Tylko koszt samego ubezpieczenia.

4. Jak wynająć samochód za granicą? | ODBIÓR SAMOCHODU

Zanim ruszysz musisz sprawdzić z pracownikiem wypożyczalni czy samochód nie ma żadnych uszkodzeń i jaki jest stan paliwa. Dokładnie sprawdź cały samochód i nawet jeśli będą Ci mówić, że „no problem majfrend”, to trzeba ich zmusić, żeby to zaznaczyli, bo potem mogą nie oddać wkładu własnego (kwoty, którą blokują Wam na karcie kredytowej na poczet ewentualnych szkód lub mandatów). Dodatkowo rób zdjęcia uszkodzonych/zarysowanych miejsc. Jeśli o stan paliwa chodzi, to najczęściej musisz oddać samochód z takim samym stanem paliwa jak przy odbieraniu. Opłaca się tego pilnować, bo koszty tankowania przez wypożyczalnie najczęściej są dwukrotnie wyższe niż aktualna cena litra benzyny w danym kraju.
Poza tym sprawdź czy m.in. światła są sprawne i czy masz wszystkie dokumenty – czasem wystarczy tylko umowa z wypożyczalni, a innym razem dowód rejestracyjny.

Upewnij się, że pracownik naniósł na dokument odbioru wszystkie szkody, które zauważyłeś!

5. Jak wynająć samochód za granicą? | ODDAWANIE SAMOCHODU

Oddając samochód najlepiej zrobić to z pracownikiem wypożyczalni, który sprawdzi czy nic nie nabroiłeś i da Ci od razu dokument/smartfon do podpisania, z którego wynika, że nic nie uszkodziłeś. Staraj się unikać opcji, w których przy oddawaniu samochodu zostawiasz kluczyk w skrzynce, a samochód sprawdzają później sami – trudniej się potem tłumaczyć jak będą chcieli Cię oszukać. Po rozstaniu z samochodem oczekuj odblokowania środków na swojej karcie kredytowej lub bezpośredniego zwrotu wkładu własnego do ręki. W zależności od tego jak się rozliczałeś. Tak jak pisałem wcześniej – jeśli masz ubezpieczenie z wypożyczalni, to nic Cię nie interesuje. Możesz oddać samochód w tej opcji z wrzucaniem kluczyka do skrzynki.

6. Jak wynająć samochód za granicą? | OKRADLI!

Może się zdarzyć tak, że blokada z karty kredytowej długo nie będzie schodziła, a dodatkowo pojawiają się kolejne obciążenia. W tej sytuacji koniecznie trzeba się skontaktować z wypożyczalnią, ale mam świadomość, że to nie jest łatwe. Może się okazać, że dostałeś mandat albo pobrali tylko za opłaty drogowe (wynajmując samochód w Emiratach na pewno potrąca Ci za autostrady). Może się również okazać, że zwyczajnie Cię oszukali. I tutaj nie ma reguły – oszukują wszyscy od najmniejszych po największych graczy na rynku.

7. Jak wynająć samochód za granicą? |JAK OSZUKUJĄ I CO ZROBIĆ?

Kontroluj saldo swojej karty kredytowej. Historia zna przypadki, że nawet kilka miesięcy po wypożyczeniu, niektóre wypożyczalnie pozwalają sobie pobrać z karty sporą kwotę na poczet szkód, które „wyrządziłeś”. W tej sytuacji polecam procedurę chargeback w banku, w którym masz kartę kredytową lub dla bardziej zamożnych – zastrzegać kartę kredytową po każdym wypożyczeniu samochodu. Ale to ostatnie to już skrajne środki ostrożności, niemniej jeśli Twój bank nie pobiera opłaty za wydanie nowej karty w miejsce zastrzeżonej, to już staje się to mocno opłacalne.

Nawet jeśli czegoś nie ma w umowie, to każą sobie za to płacić. Taką sytuację mieliśmy w Europcar Oman. Braliśmy samochód z ubezpieczeniem od autoeurope.com, a przy oddawaniu samochodu kazali opłacić koszty ich ubezpieczenia, tłumacząc, że co prawda nie ma tego w umowie, ale pracownik wypożyczalni PAMIĘTA (!), że chcieliśmy. Nie wiem po co nam były dwa ubezpieczenia, ale jak widać pracownicy Europcar mają świetną pamięć. Oskubali nas na 300 zł i nie idzie tego odzyskać. Przy okazji znajomi nam powiedzieli, że mieli identyczną sytuację z Europcar, tylko w Maroko. Uważaj na takie „dodatki”.

Jak wynająć samochód za granicą? | DOBRE RADY

  • Dostajesz inny samochód niż widziałeś na stronie? To akurat nie jest problem. Najczęściej jest tak, że przy wypożyczeniu widnieje informacja, że otrzymasz ten model lub podobno. Ważne tylko, żeby był co najmniej w tej samej klasie lub wyższej. Czasem wypożyczalnie oferują modele gwarantowane, ale to zazwyczaj przy droższych samochodach.
  • Stłuczka? Nikomu tego nie życzymy, ale zawsze jest tak, że nawet przy niewielkich uszkodzeniach musisz wezwać policję. Dokumenty od policji są konieczne do uzyskania pieniędzy z ubezpieczenia.
  • Sprawdź czy dany kraj honoruje polskie prawo jazdy, a jeśli honoruje tylko międzynarodowe, to sprawdź, z której konwencji (jest wiedeńska i genewska). Prawo jazdy międzynarodowe kosztuje 35 zł za sztukę i wyrabia się je dużo szybciej niż normalne prawko. Można wyrobić na raz dwa rodzaje prawa jazdy międzynarodowego.
  • Upewnij się, że wypożyczalnia daje samochody młodym kierowcom. Niektóre wypożyczalnie wymagają co najmniej 21 lat, a spora część z nich dolicza osobom przed 25 rokiem życia opłaty za to, że są młodymi kierowcami.
  • Dodatkowy kierowca jest zawsze dodatkowo płatny. My zazwyczaj bierzemy jednego kierowcę, bo wychodzi nam to dużo taniej.
  • Biorąc samochód 4×4 upewnij się, że możesz nim jeździć poza asfaltowymi drogami. Tak, to idiotyczne, ale niektóre wypożyczalnie mają w swojej ofercie ogromne samochody terenowe, ale zapisy w umowie nie zezwalają na jazdę po nieutwardzonej nawierzchni i w przypadku uszkodzeń ubezpieczenie jest nieważne.
  • Na koniec dość prozaiczny problem – kierunek jazdy. Nie stresuj się zbytnio ruchem lewostronnym nawet jeśli nigdy nie jeździłeś po lewej stronie, to zapewniam – szybko się nauczysz. To nic strasznego.

Szerokiej drogi!

 

ZOBACZ TEŻ:

WYNAJEM SAMOCHODU W DUBAJU
WYNAJEM TUK TUKA NA SRI LANCE
GDZIE ZOBACZYĆ NOSACZA?

Red. Górski i Podsiadły, czyli my,
w marcu 2018 roku postanowiliśmy rzucić wszystko, co mamy i wyjechać w 7-mio miesięczną podróż. Odwiedziliśmy w tym czasie
13 państw.
Naszym jedynym celem po powrocie było: “nie wracać za biurko!”.