Zdarzało nam się wynajmować samochód w różnych częściach świata. To często najlepsza opcja jaką możemy wybrać, aby dobrze poznać kraj nie tracąc niepotrzebnie czasu. Korzystaliśmy z różnych wypożyczalni – sieciówek, lokalnych i trochę tej wiedzy samochodowej udało nam się zebrać. Jak wynająć samochód za granicą? CYK!

 

1. Jak wynająć samochód za granicą? | GDZIE SZUKAĆ WYPOŻYCZALNI?

Możemy bezpośrednio uderzać do wypożyczalni zaraz po tym jak wylądujemy na lotnisku, jednak nie jest to zbyt rozsądny pomysł, bo może się okazać, że cena na miejscu jest dość wysoka albo zostały tylko samochody klasy bogacz, za które trzeba zapłacić miliony monet. My najczęściej korzystamy z pośredników – dotychczas najtańszy był economycarrental.com, potem okazało się, że Ryanair ma jeszcze lepsze ceny, a ostatnim razem braliśmy przez AutoEurope. Po sprawdzeniu tych wszystkich stron możecie jeszcze skoczyć na SkyScanner, który również porównuje pośredników wypożyczalni samochodów.

View this post on Instagram

A post shared by Redakcja Podróży Odbytej (@podrozodbyta)

2. Jak wynająć samochód za granicą? | JAK DOKONAĆ REZERWACJI?

Proces rezerwacji jest banalnie prosty – musisz tylko podać dane kierowcy oraz opłacić w części lub w całości swoją rezerwację. Następnie dostajesz voucher, z którym idziesz do wypożyczalni. Bardzo często u pośrednika opłaca się również wykupić ubezpieczenie (jest zazwyczaj taniej), jednak jest to obarczone pewnym problemem, ale o tym za chwilę.

3. Jak wynająć samochód za granicą? | JESTEM JUŻ W WYPOŻYCZALNI

Przechodzimy do dość istotnej kwestii. Jeśli wziąłeś samochód z dużej sieciówki, to będziesz potrzebować do wynajmu karty kredytowej. Wypożyczalnie w momencie odbierania samochodu blokują na Twojej karcie kredytowej wkład własny (wysokość jest uzależniona od wartości samochodu – najmniej blokowali nam w Dubaju – 1500 zł, a najwięcej w Izraelu – 7000 zł) który ma pokryć ewentualne szkody lub opłacić mandaty. Taka blokada jest najczęściej zdejmowana po 2 tygodniach, jednak historia zna również kilkumiesięczne blokady. Nawet u tych najbardziej znanych wypożyczalni. Jeśli jesteś jednak w wypożyczalni lokalnej, to oni najczęściej zabezpieczają się w ten sposób, że możesz opłacić kaucję, czyli wkład własny w gotówce lub podać numer swojej karty (może być też debetowa), która zostanie obciążona tylko jeśli coś nabroisz.
Płatność za rezerwację najczęściej trzeba uiścić już na stronie Internetowej, ale niektórzy pośrednicy biorą połowę, a resztę płacisz w wypożyczalni. Potem zostaje tylko podpisanie umowy, którą lepiej sprawdzić dokładnie pod kątem jakichś ekstra płatnych dodatków od wypożyczalni, których w ogóle nie chcemy.

ALE ALE! – pamiętaj, że jeśli masz ubezpieczenie wzięte bezpośrednio wypożyczalni, to nie ma mowy o żadnej blokadzie na karcie. Tylko koszt samego ubezpieczenia.

4. Jak wynająć samochód za granicą? | ODBIÓR SAMOCHODU

Zanim ruszysz musisz sprawdzić z pracownikiem wypożyczalni czy samochód nie ma żadnych uszkodzeń i jaki jest stan paliwa. Dokładnie sprawdź cały samochód i nawet jeśli będą Ci mówić, że „no problem majfrend”, to trzeba ich zmusić, żeby to zaznaczyli, bo potem mogą nie oddać wkładu własnego (kwoty, którą blokują Wam na karcie kredytowej na poczet ewentualnych szkód lub mandatów). Dodatkowo rób zdjęcia uszkodzonych/zarysowanych miejsc. Jeśli o stan paliwa chodzi, to najczęściej musisz oddać samochód z takim samym stanem paliwa jak przy odbieraniu. Opłaca się tego pilnować, bo koszty tankowania przez wypożyczalnie najczęściej są dwukrotnie wyższe niż aktualna cena litra benzyny w danym kraju.
Poza tym sprawdź czy m.in. światła są sprawne i czy masz wszystkie dokumenty – czasem wystarczy tylko umowa z wypożyczalni, a innym razem dowód rejestracyjny.

Upewnij się, że pracownik naniósł na dokument odbioru wszystkie szkody, które zauważyłeś!

5. Jak wynająć samochód za granicą? | ODDAWANIE SAMOCHODU

Oddając samochód najlepiej zrobić to z pracownikiem wypożyczalni, który sprawdzi czy nic nie nabroiłeś i da Ci od razu dokument/smartfon do podpisania, z którego wynika, że nic nie uszkodziłeś. Staraj się unikać opcji, w których przy oddawaniu samochodu zostawiasz kluczyk w skrzynce, a samochód sprawdzają później sami – trudniej się potem tłumaczyć jak będą chcieli Cię oszukać. Po rozstaniu z samochodem oczekuj odblokowania środków na swojej karcie kredytowej lub bezpośredniego zwrotu wkładu własnego do ręki. W zależności od tego jak się rozliczałeś. Tak jak pisałem wcześniej – jeśli masz ubezpieczenie z wypożyczalni, to nic Cię nie interesuje. Możesz oddać samochód w tej opcji z wrzucaniem kluczyka do skrzynki.

6. Jak wynająć samochód za granicą? | OKRADLI!

Może się zdarzyć tak, że blokada z karty kredytowej długo nie będzie schodziła, a dodatkowo pojawiają się kolejne obciążenia. W tej sytuacji koniecznie trzeba się skontaktować z wypożyczalnią, ale mam świadomość, że to nie jest łatwe. Może się okazać, że dostałeś mandat albo pobrali tylko za opłaty drogowe (wynajmując samochód w Emiratach na pewno potrąca Ci za autostrady). Może się również okazać, że zwyczajnie Cię oszukali. I tutaj nie ma reguły – oszukują wszyscy od najmniejszych po największych graczy na rynku.

7. Jak wynająć samochód za granicą? |JAK OSZUKUJĄ I CO ZROBIĆ?

Kontroluj saldo swojej karty kredytowej. Historia zna przypadki, że nawet kilka miesięcy po wypożyczeniu, niektóre wypożyczalnie pozwalają sobie pobrać z karty sporą kwotę na poczet szkód, które „wyrządziłeś”. W tej sytuacji polecam procedurę chargeback w banku, w którym masz kartę kredytową lub dla bardziej zamożnych – zastrzegać kartę kredytową po każdym wypożyczeniu samochodu. Ale to ostatnie to już skrajne środki ostrożności, niemniej jeśli Twój bank nie pobiera opłaty za wydanie nowej karty w miejsce zastrzeżonej, to już staje się to mocno opłacalne.

Nawet jeśli czegoś nie ma w umowie, to każą sobie za to płacić. Taką sytuację mieliśmy w Europcar Oman. Braliśmy samochód z ubezpieczeniem od autoeurope.com, a przy oddawaniu samochodu kazali opłacić koszty ich ubezpieczenia, tłumacząc, że co prawda nie ma tego w umowie, ale pracownik wypożyczalni PAMIĘTA (!), że chcieliśmy. Nie wiem po co nam były dwa ubezpieczenia, ale jak widać pracownicy Europcar mają świetną pamięć. Oskubali nas na 300 zł i nie idzie tego odzyskać. Przy okazji znajomi nam powiedzieli, że mieli identyczną sytuację z Europcar, tylko w Maroko. Uważaj na takie „dodatki”.

Jak wynająć samochód za granicą? | DOBRE RADY

Szerokiej drogi!

 

ZOBACZ TEŻ:

WYNAJEM SAMOCHODU W DUBAJU
WYNAJEM TUK TUKA NA SRI LANCE
GDZIE ZOBACZYĆ NOSACZA?

View this post on Instagram

A post shared by Redakcja Podróży Odbytej (@podrozodbyta)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *