Siemanko, podróżnicze świrki!

WYNAJEM TUK TUKA NA SRI LANCE

Wyobraźcie sobie naszą reakcję gdy po tym, jak przemierzyliśmy Kambodżę, Wietnam, Laos i Birmę na motorze pewien Amerykanin szepnął nam, że na Sri Lance można wypożyczyć… Tuk tuka! TAK! Tuk tuka! I samemu go prowadzić! Bez kierowcy! Nie mieliśmy wyboru – musieliśmy spróbować. Jakie są nasze wrażenia związane z wynajmem tuk tuka na Sri Lance?

IMG_1452

ILE KOSZTUJE WYNAJEM TUK TUKA NA SRI LANCE?

Ceny wynajmu tuktuka na Sri Lance wahają się od 17-25 dolarów za dobę. Jeśli wynajmujesz tuktuka na Sri Lance na dłuższy okres czasu, możesz liczyć na lepszą cenę – nam przy 10 dniach chcieli zejść do 12 dolców za dobę.

ILE OSÓB MIEŚCI SIĘ DO TUKA?

W tuku pojadą cztery osoby – jedna jest kierowcą – siedzi z przodu, trzy kolejne upchnięte są z tyłu. Jeśli chcecie zminimalizować koszty, wynajem tuk tuka na Sri Lance to super opcja, jedyne, o czym musicie pamiętać to rezygnacja z wepchnięcia do bagażu całej swojej szafy – tutktukowy bagażnik jest całkiem niewielki, ale też nie ma tragedii.

PRAWO JAZDY

Do wynajmu tuk tuka na Sri Lance wystarczy zwykłe polskie prawo jazdy kat. B. Niestety jest jedno ale – trzeba udać się z nim wraz ze zdjęciem swojej facjaty i kwotą okolo 100 PLN do Automobile Association of Ceylon w Kolombo, gdzie miłe panie “przerobią” nasze polskie prawo jazdy na lankijskie. Jak to zrobisz, możesz śmigać do woli. Bez tego papierka właściciele niestety nie chcą wynajmować swoich pojazdów.

GDZIE WYPOŻYCZYĆ TUK TUKA?

My orientowaliśmy się w Negombo – kurorcie dla turystów położonym 7 km od lotniska. Warto pochodzić, popytać – ceny naprawdę się różnią i można sobie utargować całkiem spoko deal. Chociaż przed przyjazdem czytaliśmy naprawdę dobre opinie o tuktuk rental, na miejscu zdecydowaliśmy się na South Wind Travel – po prostu ich usługi były tańsze. Od tego samego Pana wynajęliśmy skuter na ponad trzy tygodnie (więcej o zwiedzaniu Sri Lanki na skuterze w TYM poście) – wszystko spoko, pojazd prawie nowy, właściciel, pan Rajan na czilu, pod koniec wyjazdu został naszym dobrym ziomkiem. Zdecydowane 10/10, Podróżnicze Świry, możemy z czystym sercem polecić 🙂 Wrzucam wizytówkę Pana niżej, może jakiemuś świrkowi się nada.

IMG_1455.jpg

BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH

Lankijczycy jeżdżą jak wariaci i trzeba mieć to na uwadze, szczególnie na turystycznym i gęsto zaludnionym południowym-wschodzie. Drogi są często w złym stanie (ale są też takie superdobre), a kierowcy kierują się zasadą: „kto mniejszy, niech spierd*la”. No cóż – rozsądek! A, no i właśnie! Jeździ się po lewej stronie!

IMG_0559

WYNAJEM TUK TUKA NA SRI LANCE – NASZE WRAŻENIA

Po prawie trzech tygodniach spędzonych na skuterze, tuk tuk był dla nas dużą zmianą. Jeśli chodzi o komfort jazdy, to szczena nie opada. Nasz pojazd był raczej toporny i miał zerową amortyzację, co na wyboistych lankijskich drogach do plusów raczej nie należało. Poza tym – wynajem tuk tuka na Sri Lance to zdecydowanie super przygoda!

Zobacz też:

CO ZOBACZYĆ NA SRI LANCE?

NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE NA SRI LANCE

SRI LANKA NA WŁASNĄ RĘKĘ

WYNAJEM SKUTERA NA SRI LANCE

 

Red. Górski i Podsiadły, czyli my,
w marcu 2018 roku postanowiliśmy rzucić wszystko, co mamy i wyjechać w 7-mio miesięczną podróż. Odwiedziliśmy w tym czasie
13 państw.
Naszym jedynym celem po powrocie było: “nie wracać za biurko!”.