Siemanko, podróżnicze świrki!

PIERWSZY LOT SAMOLOTEM

Pierwszy lot samolotem. Ważna chwila w życiu każdego z nas. Niektórzy przeżyli to za młodu, innym przychodzi w starszym wieku. Niezależnie, ile masz lat, gdy odbywasz pierwszy lot samolotem, naprawdę nie warto się bać. Niżej wyjaśniam, dlaczego to niesamowita przygoda i jak po kroku wygląda lot samolotem, nie tylko ten pierwszy 🙂

 

CHECK-IN

Jeśli lecisz droższymi liniami lotniczymi, bądź czarterem, zazwyczaj w cenie biletu masz bagaż tzw. “rejestrowany”, który oddajesz od razu po wejściu do hali lotniska. W tym celu musisz odszukać swój lot na specjalnej tablicy informacyjnej wywieszonej w hali, i odczytać z niej, do którego ze stanowisk obsługujących się udać. Obsługa weźmie od Ciebie bagaż, sprawdzi, czy jego waga nie przekracza limitu, sprawdzi Twój dokument i wyda “kartę pokładową” (boarding pass), czyli bilet, na którym będzie widniało Twoje miejsce w samolocie. Jeśli lecisz tanimi liniami – w Polsce to Wizzair lub Ryanair, i nie wykupiłeś bagażu rejestowanego, kartę pokładową drukujesz już w domu i przychodząc na lotnisko od razu kierujesz się do punktu drugiego (poniżej).

KONTROLA BEZPIECZEŃSTWA – SECURITY CHECK

Tutaj strażnicy lotniskowi kontrolują, czy nie wywozisz z kraju czegoś cennego, albo czy nie masz ze sobą materiałów niebezpiecznych, które potencjalnie mogłyby zagrozić bezpieczeństwu innych pasażerów. Twoje rzeczy zostaną prześwietlone, a Ty wcześniej poproszony, żebyś położył je na specjalną taśmę. Następnie sam zostaniesz skontrolowany poprzez przejście przez specjalną bramkę. Przygotuj się, że możesz zostać poproszony o zdjęcie butów. Nie możesz mieć ze sobą żadnych płynów o pojemności butelki większej niż 100 ml, a te, które masz, powinny być umieszczone w plastikowej torebce strunowej. Wyjmij komputer z futerału. Upewnij się, że nie masz na sobie nic metalowego – paski/klucze – wszystko powinno pójść na taśmę wraz z Twoimi rzeczami. Gdy nadejdzie Twoja kolej przejścia przez bramkę – nawiąż kontakt wzrokowy ze strażnikiem i czekaj, aż kiwnie Ci ręką. Przejdź spokojnie przez bramkę i wykonuj polecenia obsługi. Mogą poprosić Cię o otwarcie torby, zacząć nerwowo “jeździć” po Tobie i twoich rzeczach białym papierkiem, umoczyć dziwny patyk w Twoim płynie do demakijażu, czy też zacząć jeździć po Tobie wykrywaczem metalu, jeśli okaże się, że “pipasz”. No coż… taka ich praca, a lepiej, żebyśmy byli bezpieczni, prawda? Jeśli to Twój pierwszy lot samolotem – nie panikuj!

ZAKUPY W STREFIE WOLNOCŁOWEJ – DUTY-FREE SHOPPING

Kiedy przejdziesz kontrolę bezpieczeństwa, znajdź najbliższy monitor, który pokazuje godziny odlotów i sprawdź, z której bramki będzie przeprowadzana odprawa dla Twojego lotu. Jeśli masz dużo czasu, wykorzystaj go dla siebie – kup wodę, którą na pewno kazano Ci wyrzucić, powąchaj perfumy, czy zaopatrz się w gazety. Jeśli to Twój pierwszy lot samolotem, pamiętaj – na pokładzie nie można spożywać własnego alkoholu.

Jeśli lecisz poza Europę: KONTROLA PASZPORTOWA – PASSPORT CONTROL

Jeśli wybierasz się poza Europę, niezbędnym będzie przejście przez kontrolę paszportową. Polega ona na pojedynczym podchodzeniu do funkcjonariusza straży granicznej i wręczeniu mu swojego paszportu. Ja zawsze bardzo szeroko się do nich uśmiecham, czasem cośtam zagadam. Panowie sprawdzają, czy przypadkiem nie jesteś przestępcą i puszczają Cię dalej.

WEJŚCIE DO SAMOLOTU – BOARDING

Tzw. boarding, czyli ładowanie pasażerów na pokład zaczyna się parędziesiąt minut przed odlotem samolotu. Ten etap podróży samolotem zawsze wzbudza we mnie najwiecej zdziwienia. Niezależnie, gdzie jesteś, czy to USA, Ameryka Południowa, czy Azja – ludzie tłoczą się w kolejce do wejścia do samolotu godzinę przed rozpoczęciem boardingu, co dla mnie jest zupełnie bez sensu – przecież miejsca są numerowane i każdy ma swoje. No ale cóż. O ile nie masz jakichś specjalnych wymagań, polecałabym poczekać, aż kolejka się przewali i wejść do samolotu jako jedna z ostatnich. W tym etapie po prostu pokazujesz pani z obsługi swoją kartę pokładową i paszport/dowód, ona odrywa kawałek dla siebie, Tobie zostawia drugi, który pokazujesz stewardessie przy wejściu do samolotu, uroczo się do niej uśmiechając i witając się z nią. Większy bagaż podręczny wkładasz do półki nad głową, mniejszy – pod fotel przed sobą. Zapinasz pasy i czekasz na odlot. Jeśli jesteś zmuszony spać na lotnisku – nie przejmuj się, jest to możliwe i zdarzało mi się np. w Azerbejdżanie, Moskwie, Nowym Jorku i Barcelonie.

SAM LOT

Tuż przed startem zostanie przedstawiona Ci procedura bezpieczeństwa w samolocie. Prezentacja odbędzie się albo przez stewardessę, albo w formie filmu wyświetlanego na ekranikach w samolocie. Jeśli to Twój pierwszy lot samolotem – posłuchaj, bo te informacje mogą uratować życie Twoje i innych. Pamiętaj, żeby przed startem wyłączyć telefon. Po prezentacji bezpieczeństwa samolot zacznie kołować i wreszcie – wystartuje. Pamiętaj, że nie wolno wstawać do momentu wyłączenia sygnalizacji zapiąć pasy. W zależności od linii w trakcie lotu zostanie Ci podany posiłek, napoje, albo będziesz musiał za nie dodatkowo dopłacić.

PO WYLĄDOWANIU

Podczas lądowania nie nie można wstawać. Poczekaj, aż samolot się zatrzyma i dopiero wtedy odepnij pasy. O ile nie spieszysz się na kolejny lot – nie pchaj się i nie wstawaj. Jak tłum okół Ciebie zmaleje, spokojnie wstań i wyjdź z samolotu. Pamiętaj, żeby podziękować przy wyjściu stewardessie. Jeśli leciałeś poza Europę, po lądowaniu będzie czekała Cię kontrola paszportowa. Potem będziesz mogł odebrać swoj bagaż ze specjalnej taśmy, na którą pracownicy lotniska wyłożą go z samolotu i… voila! Jesteś prawie wolny. O ile nie przewozisz czegoś przypałowego (a nawet jeśli) wyjdź z lotniska wyjściem “nothing to declare”, żeby uniknąć przeszukiwania Twojego bagażu przez celników. TO WSZYSTKO! Możesz spokojnie jechać do hotelu. Jeśli nadal nie wiesz, gdzie zarezerwować hotel, ja serdecznie polecam airbnb, stronę, która skupia gospodarzy i podróżujących na całym świecie. Klikając w TEN LINK dostaniecie 100zł na swoją pierwszą rezerwację (a ja otrzymam zniżkę na moją kolejną podróż). Dwie pieczenie na jednym ogniu, prawda? 😉

I co, proste, prawda? Pierwszy lot samolotem (jak i każdy następny!) wcale nie są takie straszne. Jeśli jednak nadal nie możesz przezwyciężyć strachu przed pierwszym lotem samolotem, przeczytaj TEN WPIS.

Zobacz też:

JAK OSZCZĘDZIĆ PIENIĄDZE NA PODRÓŻE?

JAK POKONAĆ STRACH PRZED LATANIEM? (Wkrótce)

JAK SPAKOWAĆ SIĘ W BAGAŻ PODRĘCZNY? (Wkrótce)

 

 

Red. Górski i Podsiadły, czyli my,
w marcu 2018 roku postanowiliśmy rzucić wszystko, co mamy i wyjechać w 7-mio miesięczną podróż. Odwiedziliśmy w tym czasie
13 państw.
Naszym jedynym celem po powrocie było: “nie wracać za biurko!”.