Siemanko, podróżnicze świrki!

WYNAJEM SKUTERA NA FILIPINACH

Po naszej siedmiomiesięcznej azjatyckiej tułaczce (więcej TUTAJ) zgodnie stwierdzamy, że Azję najlepiej zwiedza się na jednośladzie. Daje on niezależność i pozwala odwiedzić miejsca, w które normalnie byśmy nie dotarli. Jak wygląda kwestia wynajmu skutera na Filipinach?

JAKI SKUTER WYNAJĄĆ NA FILIPINACH?

W wypożyczalniach dominują głównie Yamaha Mio, Honda Beat i Honda Scoopy. Te dwa pierwsze są praktycznie identyczne i wypadają lepiej od Hondy Scoopy, tyle tylko, że wyglądają jak zwykłe skutery, a nie jak niedorobiona Vespa. Miejsca w schowku sporo, spalanie niższe. Ogólnie jeśli potrzebujesz najzwyklejszy skuter do przemieszczania się to bierz Beat albo Mio. Jeśli jednak potrzebujesz skutera do zdjęć na insta, to koniecznie Scoopy!

P1040432

WYNAJEM SKUTERA NA FILIPINACH | PRAWO JAZDY

Przede wszystkim pieniędzy. Poza tym za każdym razem chcieli zobaczyć moje prawo jazdy (polskie wystarczyło) i paszport do zdeponowania na czas wynajmu. Paszportu nie chciałem oddawać i udało mi się zadowolić wypożyczalnie kserokopią paszportu. Najczęściej robią też zdjęcia prawa jazdy i wpisują jego numer i datę ważności na umowie najmu. Wynajęcie jest opłacane z góry. Z przedłużeniem nigdzie nie robili problemu. Wystarczy krótka wiadomość i przy zwrocie opłacasz przedłużenie. O żadnej kaucji/depozycie nikt nic nie wspominał, ale słyszeliśmy taką legendę, że pracownicy wypożyczalni jadą za Tobą po tajniaku, żeby sprawdzić gdzie faktycznie mieszkasz, w razie gdybyś chciał uciec na skuterze do Polski.

WYNAJEM SKUTERA NA FILIPINACH | CO JEŚLI JEDNAK CHCĘ MOTOCYKL?

Tak, jest to możliwe. Nawet jeśli w Polsce masz tylko kategorię B, to spokojne możesz wynajmować na Filipinach dowolny motocykl, na który w Polsce wymagane byłoby prawo jazdy A.

Podobnie wygląda sytuacja ze skuterami. W Polsce możesz prowadzić skuter o pojemności 125 cc jeśli masz prawo jazdy B co najmniej 3 lata. Tutaj jest pełne YOLO. Bierzesz co tylko zechcesz.

P1030608

WYNAJEM SKUTERA NA FILIPINACH – CENA WYNAJMU, KOSZTY PALIWA I STAN DRÓG

Za skuter najwiecej płaciliśmy na Bohol i w Badian – 500 PHP (~ 30 PLN), ale były one zdecydowanie w najlepszym stanie. Na Siquijor ceny wahają się w okolicach 300-350 PHP (~ 20-25 PLN). Najmniej płaciliśmy na Bantayan – 200 PHP (~ 15 PLN) za półautomat i 250 PHP (~ 18 PLN) za automat. Średnio za litr benzyny trzeba zapłacić 50 PHP (~ 3 zł). Stacji jest raczej sporo, ale nawet jak ich nie ma to możesz kupić benzynę przy drodze, taką sprzedawaną w szklanych butelkach.  Obowiązuje ruch prawostronny. Stan dróg jest całkiem niezły, ale raczej należy unikać jazdy po zmroku, bo oczywiście zdarzają się dziury. Jak na azjatyckie warunki, to kultura na drodze jest dość wysoka. 

P1060671

WYNAJEM SKUTERA NA FILIPINACH – JAK TO JEST Z POLICJĄ

Kwestie ewentualnego przekroczenia prędkości czy innej formy łamania przepisów raczej nie są przez nikogo weryfikowane. Raczej, bo przez cały pobyt policja nie zatrzymała nas ani razu, a nawet w miejscach, gdzie jeździliśmy było naprawdę niewiele policjantów.  Wiem, że jesteś za granicą, ale niech nie przychodzą Ci do głowy rzeczy, których nie robiłbyś w Polsce. Nikt nie jest nieśmiertelny. IMG_8133.jpg

SZEROKOŚCI, MOBILKU!

ZOBACZ TEŻ:

INTERNET NA FILIPINACH

FILIPINY | KTÓRĄ WYSPĘ WYBRAĆ?

Red. Górski i Podsiadły, czyli my,
w marcu 2018 roku postanowiliśmy rzucić wszystko, co mamy i wyjechać w 7-mio miesięczną podróż. Odwiedziliśmy w tym czasie
13 państw.
Naszym jedynym celem po powrocie było: “nie wracać za biurko!”.