Siemanko, podróżnicze świrki!

INTERNET NA FILIPINACH

W ramach akcji “Internet na Filipinach” redakcja zdecydowała się wziąć karty SIM z dwóch różnych sieci w celu przetestowania ich zasięgu. Wpis będziemy aktualizować na bieżąco. To jak to jest z tym internetem na Filipinach?

 

GDZIE KUPIĆ KARTĘ SIM NA FILIPINACH?

Przy wyjściu z lotniska zobaczymy dwa stoiska lokalnych operatorów, którzy oferują karty do internetu – będzie to Globe i Smart. Chociaż cenowo na początku wydawało się, że Globe ma lepszą ofertę niż Smart, przy płaceniu wyszło, że jednak bardziej opłaca się w Smart. Niestety gorzej w nim zasięgiem, ale o tym później.

CENY INTERNETU NA FILIPINACH

Globe – 2000 peso/16 GB

Smart – 2000 peso/20 GB

oba pakiety na miesiąc. Inne opcje jak na zdjęciach poniżej:

KTÓRĄ SIEĆ WYBRAĆ?

Z naszego doświadczenia wynika, że żadna z sieci nie jest idealna. W każdej zrywało połączenie. Smart ma tę przewagę, że finalnie jest tańszy, Globe natomiast ma lepszy zasięg. I wcale nie jest tak, że karty na lotnisku są droższe, jak to na przykład działa w Nikaragui. Ceny na lotnisku są dokładnie takie same jak na stronach internetowych operatorów.

TO JAK TO JEST Z TYM INTERNETEM NA FILIPINACH?

No cóż, WSZYSCY na niego narzekają, a tymczasem nie jest aż tak tragicznie. Połączyć się da, cena też jest całkiem przystępna (porównaj Seszele), jednak, no właśnie… W jednej chwili mamy LTE, a za pięć sekund kompletnie tracimy zasięg, co jest dość niewygodne, szczególnie jeśli pracujemy, albo potrzebujemy z kimś porozmawiać.

Poniżej prezentujemy, jak to wyglądało na poszczególnych wyspach:

Internet na Pamilacan: zasięg telefoniczny LTE w obu sieciach
Internet na Bohol: całkiem OK, chociaż na prowincji kompletny brak zasięgu obu sieci
Internet na Panglao: z zasięgiem tragicznie w obu sieciach
Internet na Siquijor: Globe działał lepiej, jednak obie sieci wolne
Internet na Cebu: w mieście obie sieci OK
Internet na Bantayan: w mieście obie sieci OK, na prowincji gorzej

PRACA ZDALNA NA FILIPINACH

Ogólnie podsumowując: w większych miastach działają obie sieci, na prowincji albo żadna, albo tylko Globe. Jeśli jeszcze raz mielibyśmy się decydować, kupilibyśmy obie karty z Globa. Jeśli pracujesz zdalnie, to nie polecamy Filipin, chyba, że upewnisz się, że Internet jest kozak, albo, że spędzasz urlop w Cebu City, heheheh 😀 Tam właśnie padł mi komputer i musieliśmy ściągnąć mi system od nowa. Przeszliśmy pół miasta w poszukiwaniu stabilnego łącza (Pizza Hut i Starbuck odpadają). Najlepsze WIFI w Cebu City znaleźliśmy w Business Hotel Cebu. 

P1040232

Zobacz też:

FILIPINY | KTÓRĄ WYSPĘ WYBRAĆ?

CENY NA FILIPINACH

Red. Górski i Podsiadły, czyli my,
w marcu 2018 roku postanowiliśmy rzucić wszystko, co mamy i wyjechać w 7-mio miesięczną podróż. Odwiedziliśmy w tym czasie
13 państw.
Naszym jedynym celem po powrocie było: “nie wracać za biurko!”.