Siemanko, podróżnicze świrki!

JAK KUPIĆ MOTOR W WIETNAMIE? (KAMBODŻY/LAOSIE)

Zgadujemy, że wielu z Was chciałoby przeżyć niezapomnianą przygodę i oddać się w pełni niezależnemu szaleństwu na własnym motorze. Mając swój własny pojazd możesz bez ograniczeń przemierzać Kambodżę, Wietnam i Laos.

Jak kupić motor w Wietnamie lub Kambodży?

My swój motor kupiliśmy w Kambodży, a dokładniej w Phnom Penh. Na Facebooku jest wiele grup, gdzie podróżnicy wrzucają ogłoszenia sprzedaży. My szukaliśmy tutaj, ale jest tego dużo więcej.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC MOTOR W WIETNAMIE (KAMBODŻY/LAOSIE)?

Jeśli chcesz przemierzyć wszystkie trzy kraje – Kambodżę, Wietnam i Laos, to przede wszystkim musisz pamiętać, aby był to motor zarejestrowany w Wietnamie. O ile można wjechać motorem na wietnamskich „blachach” do Kambodży i Laosu, to w odwrotnym kierunku tak ładnie to nie funkcjonuje. Na kambodżańskich i laotańskich „blachach” nie wyjedziesz poza kraj rejestracji. Drugą istotną kwestią, jest to, żeby motor miał tzw. „blue card”, czyli wietnamski odpowiednik dowodu rejestracyjnego. Nie jest tu istotne, na kogo jest zarejestrowany (i tak nie będziesz w stanie zarejestrować go na siebie). Ważne tylko, żeby mieć tę kartę. Jest niezbędna do przekroczenia granicy i przy ewentualnej kontroli przez policję. Bez tej karty możesz mieć sporo problemów z policjantami 😀 No, to najważniejsza kwestia, jeśli chcecie wiedzieć, jak kupić motor w Wietnamie. Dalej już z górki!

Kwestie techniczne niestety są tutaj nie do przeskoczenia. Albo masz pojęcie o tym, co i jak powinno działać albo zdajesz się na „intuicję”. Ewentualnie możesz zabrać ze sobą kogoś kto się zna, ale to pewnie nie będzie łatwe do zorganizowania. My zaufaliśmy intuicji i w sumie tylko trochę zawiodła, o czym poniżej.

33100115_1680677615351207_6893150870578397184_n

ILE KOSZTUJE MOTOR W WIETNAMIE, KAMBODŻY ALBO LAOSIE?

Jak kupić motor w Wietnamie? Najważniejsze: tak tanio, jak to możliwe! 😀 No, jeśli jesteś tak samo biedny. Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Ceny zaczynają się od około 150$ i dochodzą do kilku tysięcy dolarów. Jeśli chcesz bezawaryjności i pewnego sprzętu, to poniżej 500$ ciężko będzie znaleźć coś wartego uwagi (ale warto szukać okazji wśród backpackerów będących pod presją czasu). Nasza bestia kosztowała 250$. Warto pamiętać, że ceny motorów zarówno w Kambodży jak i Laosie będą na pewno wyższe. Rynek motorów w Wietnamie jest naprawdę duży i jeśli chcesz zaoszczędzić, to warto szukać właśnie tam. W Hanoi i Ho Chi Minh znajdziesz najtańsze egzemplarze.

JAKI MOTOR KUPIĆ W WIETNAMIE? (KAMBODŻY, LAOSIE)

Tutaj znów wracamy do kwestii Twoich wymagań lub oczekiwań.  Jeśli jesteś fanem wysokich prędkości, to raczej nie zadowoli Cię silnik poniżej 150 cc. Jeżeli lubisz prawdziwy offroad, to musisz przygotować swój portfel na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. No dobra, ale zejdźmy jednak na Ziemię. Załóżmy, że potrzebujesz tylko najprostszych dwóch kółek do przemierzania azjatyckich bezkresów. Tutaj z pomocą przychodzi wietnamsko-chińska myśl technologiczna mocno inspirowana japońskim geniuszem.

P1110181

HONDA WIN – NAJPOPULARNIEJSZY MOTOR WŚRÓD BUDŻETOWYCH PODRÓŻNIKÓW

Jeśli nigdy nie było Ci dane słyszeć o takim modelu Hondy jak Win, to w sumie nic dziwnego, bo producent zaprzestał produkcji już w 2000 roku. Potem skopiowali to Chińczycy i Wietnamczycy. Aktualnie jest to tylko rama od Hondy, a silnik to najczęściej Detech. O ile wśród podróżniczej braci jest to najpopularniejszy pojazd, o tyle „fachowa prasa” wypowiada się dość negatywnie (poczytaj TUTAJ). Może nawet lepiej jak nie trafisz na te krytyczne artykuły przed zakupem. Myśl pozytywnie, to podstawa przy użytkowaniu Hondy Win. My mamy i śmigamy na niej we dwójkę. Jak kupić motor w Wietnamie? Z pozytywnym podejściem!

CZY JAZDA MOTOREM PO WIETNAMIE (KAMBODŻY I LAOSIE) JEST BEZPIECZNA?

Po ponad miesiącu w trasie, mogę śmiało powiedzieć, że nie. Jeśli nie masz opanowanych chociażby podstawowych umiejętności jazdy na jednośladzie (innym niż rower), to będzie to mocno stresujące, a dobrze wiemy, że nie o to tutaj chodzi. To nie poukładana Europa, a azjatycki, drogowy chaos. Zanim pojedziesz w długą trasę, zadbaj o to, żeby wcześniej spróbować jazdy na skuterze/motorze w mało uczęszczanym miejscu. Weź również pod uwagę, że Honda Win ma manualną skrzynię biegów, która też wymaga większego zaangażowania niż zwykłe automaty. Tym ostatnim akurat nie musisz się aż tak martwić. Ja nie miałem wcześniej styczności z manualem i dosyć szybko mi to weszło. Tak jak w samochodzie, tylko sprzęgło masz ręce, a drążek zmiany biegów w nodze. Taka mała różnica. Bardziej szczegółowy opis wariacji jakie spotkasz na azjatyckich drogach, znajdziesz tutaj.

P1110295

CZY TO SIĘ PSUJE?

A czego oczekujesz za 300$? Chyba nie STAN IGŁA BEZWYPADKOWY SERWIS ASO PRZEBIEG 2 KM. Nie tym razem. Jadąc w trasę nigdy nie rezerwujemy spania w miejscu docelowym, dopóki tam nie dojedziemy. Zdarzyło nam się już pare razy, że po drodze coś nam wypadło/odpadło i nie było możliwości, aby jechać dalej. A to silnik się przegrzeje, a to opona pęknie, a to dźwignia zmiany biegów odpadnie i tym podobne. Jak kupić motor w Kambodży? Na pewno z założeniem, że będzie się psuł! Ale spokojna głowa – naprawić umieją tu wszystko, a cena napraw… no cóż… 2-5 dolców.

P1110139

CZY JEST SENS KUPIĆ MOTOR W WIETNAMIE (KAMBODŻY, LAOSIE)?

Jak największy. Dla nas była to najfajniejsza przygoda wyjazdu, której nie zapomnimy chyba nigdy. Po bardzo burzliwym początku relacji, po paru dniach Motur stał się dla nas najlepszym przyjacielem i sądzimy, że nie ma lepszego sposobu na zwiedzenie Kambodży, Laosu i Wietnamu niż na motorze, który daje nam niezależność wolnego rysia, który zęby szczerzy rad. Jak najbardziej szczerze polecamy. Jeśli macie do nas pytania, nie wiecie, jak kupić motor w Wietnamie – walcie śmiało – na maila, na priv, na Insta – zawsze bardzo chętnie odpowiadamy na wszelkie Wasze wątpliwości. A jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądał zakup motura „na żywo”, to poniżej wklejamy odcinek z tego przedsięwzięcia.

Tutaj znajdziesz naszą szczegółową trasę na mapach, podzieloną na odcinki i dokładnie opisaną:

„M JAK MOTUR”, CZYLI DZIENNIKI MOTOCYKLOWE Z KAMBODŻY

„M JAK MOTUR”, CZYLI DZIENNIKI MOTOCYKLOWE Z WIETNAMU

„M JAK MOTUR”, CZYLI DZIENNIKI MOTOCYKLOWE Z LAOSU

Zobacz też:

JAK KUPIĆ MOTOR W KAMBODŻY? – VLOG

CO ZOBACZYĆ W KAMBODŻY?

Red. Górski i Podsiadły, czyli my,
w marcu 2018 roku postanowiliśmy rzucić wszystko, co mamy i wyjechać w 7-mio miesięczną podróż. Odwiedziliśmy w tym czasie
13 państw.
Naszym jedynym celem po powrocie było: “nie wracać za biurko!”.