Siemanko, podróżnicze świrki!

SZCZEPIENIE NA DUR BRZUSZNY

W marcu wyjeżdżamy na pół roku do Azji Południowo-Wschodniej. Jedna z rzeczy, które trzeba było ogarnąć przed wyjazdem to szczepienia. Najbardziej zależało nam na szczepieniu na dur brzuszny, czyli inaczej – szczepieniu na tyfus. Zalecane do wielu państw, jednak… nieobowiązkowe. Czy wyjeżdżając do Azji trzeba szczepić się na dur brzuszny?

 

OPŁACA SIĘ TO W OGÓLE?

Kupa kasy. 250 zł. Zależy, oczywiście, dokąd się wybieracie. Listę krajów, do których szczepienie na dur brzuszny jest zalecane, znajdziecie TUTAJ. Zaszczepieni zostaliśmy szczepionką TYPHIM, której ulotkę znajdziecie TUTAJ.

CZY SZCZEPIENIE NA DUR BRZUSZNY BOLI?

W ogóle. O ile niektórzy porównują pobranie krwi do ugryzienia komara (z czym się nie zgodzę), to szczepienie na dur brzuszny dokładnie tak wygląda. Pani pielęgniarka zdąrzyła mi podziękować zanim zauwazyłam, że procedura w ogóle sie rozpoczęła. Na pewno zależy to od wykonującego szczepienie na dur brzuszny, jednak ja byłam bardzo zadowolona.

GDZIE ZASZCZEPIĆ SIĘ NA DUR BRZUSZNY?

Ja szczepiłam się w Enel medzie, gdzie za szczepionkę zapłaciłam 255 zł, natomiast za wizytę kwalifikującą zapłaciłabym 120 zł (na szczęście mam ubezpieczenie od Ryja z pracy). Niestety na szczepienie na dur brzuszny kwalifikuje tylko lekarz internista. Ryjek za szczepionkę zapłacił 240 zł. szczepił się w Falcku, gdzie koszt wizyty kwalifikacyjnej wynosił 20 zł.

CZY SZCZEPIĆ SIĘ NA DUR BRZUSZNY PRZED WYJAZDEM DO AZJI?

Podsumowując – szczepienie na dur brzuszny było jedynym, na jakie zdecydowaliśmy się przed półroczną podróżą do Azji. Rozważaliśmy jeszcze szczepienie przeciw japońskiemu zapaleniu opon mózgowych, z którego zrezygnowaliśmy w ostatniej chwili. Niestety na dengę, którą jedno z nas pewnie prędzej czy później złapie, w Polsce nie ma dostępnej szczepionki. Ahoj przygodo! Gwarantujemy, że będziemy jedli i pili co nam się podoba.

SZCZEPIENIE NA DUR BRZUSZNY A ALKOHOL

Tuż po szczepieniu zapytałam pani pielęgniarki, kiedy mogę napić się drinka. Powiedziała, że jutro na spokojnie. Jedynymi zaleceniami po szczepionce było unikanie siłowni i noszenia ciężkich rzeczy.

Zobacz też:

CZY SZCZEPIĆ SIĘ PRZED WYJAZDEM DO AZJI?

CO TRZEBA ZROBIĆ PRZED WYJAZDEM DO AZJI POŁUDNIOWO-WSCHODNIEJ?

 

Red. Górski i Podsiadły, czyli my,
w marcu 2018 roku postanowiliśmy rzucić wszystko, co mamy i wyjechać w 7-mio miesięczną podróż. Odwiedziliśmy w tym czasie
13 państw.
Naszym jedynym celem po powrocie było: “nie wracać za biurko!”.