Siemanko, podróżnicze świrki!

CO ZOBACZYĆ W LEON? | NIKARAGUA

Leon, przepiękne kolonialne miasteczko na północy Nikaragui jest jednym z miejsc, które zdecydowanie polecam zobaczyć w Nikaragui. Szczególnie w okresie świątecznym miasteczko staje się wibrującym sercem kraju, skupiając nie tylko turystów, ale i miejscowych. A zatem – co zobaczyć w Leon?

GDZIE SPAĆ I CO JEŚĆ W LEON?

Polecamy hostel Via Via, w którym spędziliśmy dwie noce. W samym centrum, miła obsługa, dobre jedzenie i backpackerski klimat. Jedynym minusem były pokoje bez okien. Zjeść polecamy w Imbirze – restauracji prowadzonej przez Polaka i dziewczynę ze Sri Lanki, którzy serwują miks kuchni ze swoich krajów. I tak oto w centrum Leon możemy zjeść pierogi czy chłodnik. MNIAM! A teraz przejdźmy do tego, co zobaczyć w Leon.

KATEDRA W LEON

Piękna, wzniesiona na przełomie XVIII i XIX w. katedra zachwyca niesamowitym dachem, na który wchodzi się… bez butów. Wstęp kosztuje 3$, a na dachu możemy przebywać 25 minut.  Nic dziwnego – katedra znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Jest największą katedrą w Ameryce Centralnej. Zdecydowanie #1, jeśli nie wiecie, co zobaczyć w Leon.

FullSizeRender

VOLCANO BOARDING

Atrakcja, dla której większość turystów przyjeżdża do Leon to… volcano boarding, czyli zjazd na desce z wulkanu. Jeśli zastanawiacie się, której firmie zaufać, zapraszam na TEN wpis, w którym porównałam ceny i oferty firm oferujących tę atrakcję.

IMG_6242

FREE WALKING CITY TOUR PO LEON

Codziennie o godz. 9:00 i 16:00 (za dobrowolne napiwki), z biura turystycznego mieszczącego się po przekątnej od katedry wyrusza Free Walking City Tour po Leon. Bardzo polecamy. Przewodnik Alejandro, świetny angielski, duża wiedza o historii, kulturze, geografii i geologii kraju. Opowiadał bardzo ciekawie, nie nudził, dał dużo praktycznych porad gdzie coś zjeść, gdzie pójść na drinka, czego warto spróbować, gdzie kupić bilety na dach katedry itp. Odpowiadał na nasze pytania dotyczące przeróżnych dziedzin, dużo się od niego dowiedzieliśmy. Zabrał nas też na rynek, gdzie pokazywał typowe potrawy nikaraguańskiego street foodu, różne desery i napoje. Wyjaśnił z czego są zrobione. Całość trwa około półtorej godziny, w zależności od liczby pytań. Szczegóły TUTAJ.

LAS PENITAS

Mała wioska rybacka położona około 30 minut jazdy samochodem na wschód od Leon. Jeśli decydujecie się na Volcano Boarding, to macie dojazd i powrót na plażę gratis. Jeśli chcecie spać na miejscu, fajny jest Eco hostel Mano Mano, albo el Belga loco, w którym moi rodzice nocowali chyba 5 razy. Polecają też restaurację Bertha, gdzie podają homara i krewetki na gorącym półmisku. Homar kosztuje 12 dolarów a krewetki 8 dolarów. Trzeba przynieść swój alkohol, bo na miejscu nie sprzedają.

Dojazd z Leon do Las Penitas:

Z centrum Leon do przystanku “Mercadito” pickupem z ławkami za 5 Cordob od osoby ( taxi colectivo 30 Cordoba od osoby za tą samą trasę). Pickupy i busy zatrzymują się z tyłu katedry.  Potem Chickenbusem z “Mercadito” 20 minut za 14 cordob od osoby (versus taxi z Leon do Las Penitas 300 Cordob).

FullSizeRender 4.jpg

Zobacz też:

CO ZOBACZYĆ W GRANADZIE?

CO ZOBACZYĆ NA OMETEPE?

VOLCANO BOARDING – KTÓRĄ FIRMĘ WYBRAĆ?

Red. Górski i Podsiadły, czyli my,
w marcu 2018 roku postanowiliśmy rzucić wszystko, co mamy i wyjechać w 7-mio miesięczną podróż. Odwiedziliśmy w tym czasie
13 państw.
Naszym jedynym celem po powrocie było: “nie wracać za biurko!”.