Siemanko, podróżnicze świrki!

TRANSPORT NA KUBIE

Po Kubie można podróżować na parę sposobów. Ze względu za duży nacisk na turystykę w ostatnich latach, popyt na samochody na Kubie jest bardzo duży i w ogóle nie dotrzymuje tempa podaży na nie, co skutkuje bardzo wysokimi cenami wszelkiego rodzaju transportu. Czy wynajem samochodu na Kubie jest w ogóle możliwy?

IMG_8695.jpg

WYKUPIENIE WYCIECZKI OBJAZDOWEJ W BIURZE PODRÓŻY

Tej opcji nie polecamy, bo nie można wykazać się kreatywnością i traci się cały “fun”, jaki daje planowanie podróży na własną rękę 😉

WYNAJĘM SAMOCHODU NA KUBIE

W sezonie graniczy to prawie z cudem, o ile nie zrobi się tego parę miesięcy wcześniej. Na Kubie istnieją 4 wypożyczalnie – Rex, Via, Cubacar i Havanaautos, i wszystkie są państwowe, a co za tym idzie – mają ustandaryzowane ceny, które rosną lub maleją w zależności od terminu. Co więcej, jeśli chce się oddać samochód w innej lokalizacji, niż się go wypożyczyło, trzeba to zrobić na minimum 10 dni. My, jadąc na wycieczkę last minute byliśmy zdeterminowani, żeby znaleźć coś na miejscu. Samochodu nie było ani w Hawanie, ani w Trinidad, ani w Moron. Znalazł się dopiero w połowie wyjazdu, i to tylko na 10 dni, więc nie skorzystaliśmy z tej opcji. Zatem… wynajem samochodu na Kubie, szczególnie w sezonie, to niezłe wyzwanie!

Zrzut ekranu 2017-08-29 o 18.09.37

PAŃSTWOWY AUTOBUS VIAZUL

Podróżowanie między miastami państwowym autobusem Viazul. Autobusy nie jeżdżą często, podróż trwa długo, a bilety zazwyczaj są już wykupione. Ponadto klimatyzacja przeziębia nawet najbardziej wytrwałych weteranów. Ogólnie – nie polecamy!

TAXI COLLECTIVO

Podróżowanie tzw. taxi collectivo, czyli taksówką, na którą składacie się z innymi pasażerami, którzy chcą jechać w to samo miejsce. Miejsce postoju taksówek usytuowane jest zazwyczaj w pobliżu dworca autobusowego Viazul. Taksówki te kosztują za osobę zazwyczaj tyle (a nawet mniej), ile autobus, ale dojeżdżają na miejsce o wiele szybciej. Trzeba pamiętać, żeby się targować i robić wszystko, żeby nie dać się oszukać. Przygotujcie się i przeczytajcie nasz post o oszustwach na Kubie. Jest to fajna opcja również ze względu na fakt, że taxi collectivo są często starymi, amerykańskimi samochodami, a jeśli wynajmujecie samochód na Kubie, to musicie się zazwyczaj zadowolić rozklekotanym chińskim pojazdem marki Geely.

Ceny taxi collectivo na dystansach, które pokonaliśmy:

  • Varadero lotnisko – Matanzas – 25 CUC
  • Matanzas – Hawana – 45 CUC
  • Hawana casa – Hawana dworzec 20 CUC
  • Hawana – Trinidad (po drodze Playa Larga i Zatoka Świń) – 140 CUC
  • Trinidad – Playa Ancon (w dwie strony) – 15 CUC
  • Trinidad – Moron – 90 CUC
  • Moron – Cayo Coco (w dwie strony) – 60 CUC
  • Moron – Varadero – 160 CUC
  • Varadero – Varadero lotnisko – 30 CUC

Razem za transport: 585 CUC/4 osoby = 146,25 CUC/osobę, co daje około 600 zł za osobę za transport.

trasa zwiedzania kuby.png

POCIĄGI

Do podróży pociągiem robiliśmy dwa podejścia. Niestety w obu przypadkach okazało się, że pociąg albo nie kursował tego dnia, albo nie było prądu. Niemniej jednak udało nam się zrobić zdjęcie tablicy informacyjnej na dworcu w Moron. Ceny pociągów są nieporównywalnie niskie w stosunku do cen taksówek. Dla przykładu, taksówka z Moron do Santa Clara kosztowała 75 CUC, a pociąg na tej samej trasie – 3 CUC.

pociąg moron moron train
Rozkład jazdy pociągów w Moron

SAMOCHÓD Z KIEROWCĄ

W Hawanie prawie rozważaliśmy tę opcję, jednak stwierdziliśmy, że to dla nas za drogo. Nie do końca zrozumieliśmy, ale wydaje nam się, że wynajem samochodu z kierowcą, włączając w to benzynę, kosztował 120 CUC/dzień, co przy późniejszych cenach taxi collectivo wydaje nam się całkiem rozsądną ceną. Na zdjęciu poniżej wizytówka jednego z kierowców, który oferował takie usługi. Niektórzy nawet mówią, że to opcja porównywalna do wynajęcia samochodu na Kubie, bo razem z kierowcą dostajemy przewodnika “gratis”. Zależy, jak lubicie podróżować 😉

21215995_1639263706114827_569819846_o.jpg

AUTOSTOP

Nie testowaliśmy tej opcji, ale podobno przy wylotówkach z miast stoją urzędowi pracownicy ubrani na żółto, tzw. “amarillo”, którzy zatrzymują samochody za opłatą.

ZWIEDZANIE OKOLICY SKUTEREM

Świetna opcja, którą opisaliśmy tutaj. Ceny bardzo przystępne.

IMG_1868

Red. Górski i Podsiadły, czyli my,
w marcu 2018 roku postanowiliśmy rzucić wszystko, co mamy i wyjechać w 7-mio miesięczną podróż. Odwiedziliśmy w tym czasie
13 państw.
Naszym jedynym celem po powrocie było: “nie wracać za biurko!”.