Siemanko, podróżnicze świrki!

WIZA NA KUBĘ

Gdzie wyrobić wizę na Kubę? Jak szybko wyrabiają wizę na Kubę? Lepiej to zrobić w ambasadzie, czy w biurze podróży? Czy wiza na Kubę jest uwzględniona w moim bilecie lotniczym? Poniżej odpowiadamy na wszystkie pytania nurtujące podróżników wyjeżdżających na Kubę związane z wyrobieniem wizy na Kubę.

IMG_1194

WIZA NA KUBĘ

Obywatele RP potrzebują wizy do wjazdu na terytorium Kuby. Wiza na Kubę, inaczej Karta Turysty, czyli Tarjeta del Turista upoważnia nas do wjazdu na terytorium Kuby na 30 dni od czasu jej wydania.

WIZA NA KUBĘ – GDZIE KUPIĆ?

Przed zakupem wizy na Kubę warto upewnić się, że nie jest ona uwzględniona w cenie naszego biletu lotniczego. Wiem, że niektóre linie oferują taką usługę. Wizę można zakupić w Ambasadzie Kuby w Warszawie, ul. Domaniewska 34A, tel. 22 848 22 31, we wtorki i czwartki w godzinach 9:00-12:00. Koszt wizy w ambasadzie to 22 euro. Przy zakupie trzeba przedstawić paszporty, bilety lotnicze, oraz potwierdzenie rezerwacji chociaż pierwszego noclegu. Wyrobienie wizy w ambasadzie zajmuje trochę czasu, może to być minimum dwa dni, ale może się również przeciągnąć, w zależności od “ruchu”. Ja miałam iść do ambasady, ale się zagapiłam i zadzwoniłam spanikowana do sekretariatu tuż po 12. Miła pani oznajmiła mi, że bez problemu mogę dostać wizę od ręki w Sigma Travel na Marszałkowskiej. Tam też się udałam. Rzeczywiście, wszystko poszło gładko. Nie musiałam nawet pokazywać paszportu, pan bez słowa zainkasował po 100 zł za wizę, wydał karteczki i życzył miłej podróży. Chociaż wyrobienie wizy na Kubę w Sigma Travel było droższe, serdecznie polecam tę opcję – pozwala zaoszczędzić sporo czasu i dużo zbędnych formalności. Wizę na Kubę można także kupić na lotnisku po wylądowaniu. W Varadero na pewno jest taka opcja, co widać na poniższym obrazku.

IMG_1257.jpg

WIZA NA KUBĘ – JAK WYGLĄDA?

Wiza na Kubę wydawana jest w dość oryginalnej formie, a mianowicie nie jest wklejana do paszportu, tylko wydawana w formie niezależnej kartki, której jedną część turysta zobowiązany jest przedstawić przy wjeździe na Kubę, drugą – przy wyjeździe. Z tego powodu bardzo ważnym jest, żeby przez cały wyjazd schować kartę bezpiecznie i jej nie zgubić. Kartę wizową wypełniamy sami, dlatego ważnym jest, żeby się nie pomylić, bo będzie to wiązało się z koniecznością zakupu kolejnej karty.

IMG_1205

INNE FORMALNOŚCI PRZY WJEŹDZIE NA KUBĘ

Przy wjeździe na Kubę trzeba również posiadać ubezpieczenie, rezerwację przynajmniej pierwszego noclegu, oraz być w stanie udokumentować ilość posiadanej gotówki. Tak to wygląda w teorii. W praktyce, na lotnisku w Varadero nikt nie wymagał od nas żadnych potwierdzeń. Czysta formalność – 3 minuty i jesteśmy po drugiej stronie.
Jeszcze w samolocie należy wypełnić deklarację celną, która obejmuje pytania takie jak: “Czy przewozisz ze sobą zbędny sprzęt elektroniczny?” oraz “Czy w bagażu przewozisz produkty pochodzenia zwierzęcego/roślinnego”. Deklaracja jest zabierana przez pracowników przy wyjściu z lotniska. Ponadto sprawdzany jest również bagaż podręczny jak i sam pasażer. Wygląda to jak typowa, lotniskowa kontrola bezpieczeństwa.

FullSizeRender.jpg

 

Red. Górski i Podsiadły, czyli my,
w marcu 2018 roku postanowiliśmy rzucić wszystko, co mamy i wyjechać w 7-mio miesięczną podróż. Odwiedziliśmy w tym czasie
13 państw.
Naszym jedynym celem po powrocie było: “nie wracać za biurko!”.