Siemanko, podróżnicze świrki!

MALEDIWY, SESZELE, CZY MAURITIUS?

Budżet odłożony, urlop zgłoszony, a my nadal często nie wiemy, na który z tych egzotycznych kierunków się zdecydować. Szczególnie, jeśli chodzi tu o podróż poślubną. Malediwy, Seszele, czy Mauritius? Każdy kraj jest piękny i każdy ma swoją specyfikę. Poniżej wymieniam czynniki, które należy wziąć pod uwagę, jeśli nadal nie wiecie, gdzie jechać w podróż poślubną.

 

CEL WYJAZDU

Na Seszelach i Mauritiusie na pewno masz większe pole manewru, niż na Malediwach. Na Seszelach są trzy główne wyspy, na które łatwo jest dostać się na własną rękę – stolica Mahe, wyspa Praslin i najmniejsza z trzech – La Digue. Na Mahe podobno wystarczy jeden dzień, żeby objechać wyspę. Na Praslin jest park Valle de Mai, w którym można zobaczyć orzech Coco de Mer, występujący jedynie na Seszelach i ładne plaże, zależy, co Cie interesuje. Na La Digue z kolei jest park, w którym można zobaczyć żółwie i (moim zdaniem) najpiękniejszą plażę na Seszelach –  Anse Source d’Argent. Na Mauritiusie tez jest wiele miejsc. Najbardziej polecam wynająć samochód i po prostu eksplorować – zależy, co chcesz zobaczyć. My byliśmy na wodospadach Rochester Falls, w Seven Colored Earth, na punkcie widokowym. Malediwy z kolei są bajeczne, jednak nie pójdziesz tam na wspinaczkę – zostają Ci jedynie spacery po malutkich wysepkach i sporty wodne. Jednak gwarantuję Ci, że nigdzie nie doświadczysz takiego koloru wody i tak pięknych plaż jak tam.

TERMIN WYJAZDU

Jak wiemy, temperatura i opady zależne są od pory roku. Klimat tropikalny ma jeszcze to do siebie, że często nawiedzają go cyklony czy huragany (przeczytaj więcej o naszych doświadczeniach z cyklonem na Mauritiusie TUTAJ). Ostatnio jednak klimat tak się zmienia, że ciężko jest przewidzieć, kiedy tak naprawdę jest najlepszy czas na wycieczkę w dany obszar świata. Każdy jednak przed wyjazdem desperacko poszukuje aktualnych prognoz.

Kiedy najlepiej jechać na Mauritius?

☀️ listopad-kwiecień. Uważaj jednak na cyklony. Dwa razy nam się trafił 😉

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_2b0c

Kiedy najlepiej jechać na Seszele?

☀️ kwiecień-czerwiec i wrzesień-listopad. Byliśmy

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_25cc

Kiedy najlepiej jechać na Malediwy?

☀️ styczeń-marzec. My byliśmy w marcu. Pogoda jak drut.

FullSizeRender 8

Jeśli rozważacie jeszcze inne kierunki, polecam nasz artykuł “Gdzie jechać na wakacje zimą?“, w którym opisujemy nasze doświadczenia związane z poszczególnymi krajami, nie tylko z Malediwów, Seszeli, czy Mauritiusa.

CENY

Seszele są stanowczo najdroższą z opcji. Tam płaci się za wszystko. Przy organizacji wycieczki na własną rękę najtaniej wychodzi Mauritius. Nocleg na Mauritiusie w kwaterze z Airbnb kosztuje około 100 zł za osobę na dobę, podczas gdy na Malediwach jest to około 200 zł, a na Seszelach juz 250 (zależy oczywiście od wyspy). Podobnie kształtują się ceny jedzenia, jednak jeśli stołujemy się w przybytkach lokalnych, to ceny jedzenia nawet na Seszelach nas nie zabiją (ok 15zł za danie na stoisku ulicznym). Nadal jednak Mauritius jest tutaj najtańszy – 3 gr za samosa z ulicznego wózka! Mniam!

Po podsumowaniu, koszt każdego z trzech wyjazdów na własną rękę wyniósł nas około 4000 zł/osobę/2 tygodnie już z biletami lotniczymi, jednak w przypadku Seszeli niska cena zrekompensowana została zabranym jedzeniem z Polski.

Tak jak pisałam na początku, wybór pomiędzy Malediwami, Seszelami a Mauritiusem jest ciężki – wszystkie te miejsca są rajskie, jednak każde z nich oferuje nam coś innego. Malediwy – dla widoków, odpoczynku i island hoppingu, Seszele – dla widoków i zwiedzania (ceny zabójcze), Mauritius – dla zwiedzania i niskich cen.

NOCLEG

A jeśli nadal nie wiecie gdzie spać, ja serdecznie polecam airbnb, stronę, która skupia gospodarzy i podróżujących na całym świecie. Sama korzystam z niej gdziekolwiek jestem, zresztą zawsze zostawiam na blogu linki w postach do miejsc, w których spałam. Klikając w TEN LINK dostaniecie 100zł na swoją pierwszą rezerwację (a ja otrzymam zniżkę na moją kolejną podróż). Dwie pieczenie na jednym ogniu, prawda? ? Pomóżmy sobie nawzajem! ?

Zobacz też:

MALEDIWY NA WŁASNĄ RĘKĘ

SESZELE NA WŁASNĄ RĘKĘ

MAURITIUS NA WŁASNĄ RĘKĘ

JAK OSZCZĘDZAĆ PIENIĄDZE NA PODRÓŻE?

Red. Górski i Podsiadły, czyli my,
w marcu 2018 roku postanowiliśmy rzucić wszystko, co mamy i wyjechać w 7-mio miesięczną podróż. Odwiedziliśmy w tym czasie
13 państw.
Naszym jedynym celem po powrocie było: “nie wracać za biurko!”.